Nu KÖÖÖÖÖÖÖÖR vi!
Det är inte över förrän det är över, som det brukar heta.
I dag är det 19 september och valdag för alla medlemmar i Svenska kyrkan, som kan gå till valurnorna och välja vem som ska bestämma och ta ansvar lokalt i församling där medlemmen bor. Och bestämma vem som ska bestämma i det stift där medlemmen bor. Och vem som ska sitta i kyrkomötet och bestämma och Svenska kyrkans tro bekännelse och lära.
Jag vet att massor av frivilliga, engagerade och duktiga POSKare kommer att stå utanför vallokalerna idag för att berätta om POSK, svara på frågor och finns tillgängliga.
För det är inte över förrän det är över när vallokalerna stänger kl 20:00 ikväll – om 12 timmar (i skrivandes stund).
Så många människor som jag träffat denna vecka som kommit till förtidsröstningen som inte har haft en aning om vad de ska rösta på – bara att de ska rösta. Så visst är det viktigt att stå utanför vallokalen och ge människor svar på frågor.
Heja er! Det här kommer att bli en spännande dag!
Att frågan om partipolitik i kyrkan verkligen är på agendan är klart och (S) är helt klart mycket störda över att POSK faktiskt har lyckats lyfta den frågan. Och det som är viktigt att komma ihåg, särskilt om ni blir adresserade i den frågan.
- POSK vill ha en kyrka fri från partipolitik (det är inte samma som opolitisk!).(läs mer här om du vill>>)
- POSK kritiserar valsystemet – inte personerna!
- POSK vill ha direktval – men endast till lokala nivån. Inte till stift och riksnivån.
- Det var (S) som drev frågan och genomförde direktval till alla nivåer, utan någon spärr och därmed bäddade för tex Sverigedemokraterna och nu Alternativ för Sverige att ta sig in.
Lycka till idag och jag hoppas vi ses vid valvakan ikväll!
/Carina Etander Rimborg
kandidat i kyrkvoalet