POSKs styrelse 2020-2021

Ordinarie ledamöter:

Amanda Carlshamre, Ordförande (vald 2020-2021)  
Stockholm, 073-513 91 60‬, amanda@posk.se

Marie Rydén Davoust, Vice ordförande (vald 2019-2021)
Eskilstuna, 070-638 95 76,‬ marie.ryden.davoust@posk.se

Per Lindberg (vald 2019-2021)
Skövde, 072-216 98 22, per.lindberg@posk.se

Nils Gårder (vald 2020-2022)
Lund, 070-672 07 15, nils.garder@posk.se

Mats Rimborg, kassör (vald 2020-2022)  
Göteborg, 073-049 76 11, mats.rimborg@posk.se   

Ersättare:

Anna Lundblad, (vald 2020-2022)  
Linköping, 070-204 59 40‬, anna.lundblad@posk.se  

Erik Eckerdal (vald 2020-2022)
Uppsala, 072-222 48 69, erik.eckerdal@posk.se  

Manilla Bergström (vald 2019-2021)
Göteborg, 073-748 07 73, manilla.bergstrom@posk.se

Katarina Glas (vald 2019-2021)
Umeå, 070-339 69 00, katarina.glas@posk.se

Anders Brunnstedt (vald 2020-2022)
Falun, 072-249 66 51, anders.brunnstedt@posk.se
__________________________________________
Styrelsens kontaktpersoner med stiftsföreningarna

Styrelsen har delat upp ansvaret för de olika stiftsföreningarna mellan sig. Tanken är att varje stiftsförening därmed ska ha en direktkontakt i styrelsen, för information, besök och uppmuntran.
För 2020-2021 gäller nedanstående ansvarsfördelning:

Göteborgs stift – Mats Rimborg
Härnösands stift – Katarina Glas
Karlstads stift – Per Lindberg
Linköpings stift – Anna Lundblad
Luleå stift – Katarina Glas
Lunds stift – Nils Gårder
Skara stift – Per Lindberg
Stockholms stift – Amanda Carlshamre
Strängnäs stift – Marie Rydén Davoust
Uppsala stift – Erik Eckerdal
Visby stift – Manilla Bergström
Västerås stift – Anders Brunnstedt
Växjö stift – Victor Ramström

__________________________________________

Bild överst: POSKs styrelse helgsammanträder i augusti 2019. Foto: Victor Ramström