fbpx

POSKs styrelse 2023-2024

Ordinarie ledamöter:

Amanda Carlshamre, ordförande (vald 2023-2024)  
Stockholm, 073-513 91 60‬, amanda@posk.se
Per Lindberg, vice ordförande (vald 2023-2025)
Skövde, 072-216 98 22, per.lindberg@posk.se
Nils Gårder (vald 2022-2024)
Lund, 070-672 07 15, nils.garder@posk.se
Mats Rimborg, kassör (vald 2022-2024)  
Göteborg, 073-049 76 11, mats.rimborg@posk.se   
Sofia Westerdahl (vald 2023-2025)
Kristinehamn, 070-271 90 33, sofia.westerdahl@posk.se

Ersättare:

Anna Lundblad, sekreterare (vald 2022-2024)  
Linköping‬, anna.lundblad@posk.se  
Anders Brunnstedt (vald 2022-2024)
Falun, anders.brunnstedt@posk.se
Jan Eckerdal (vald 2023-2025)
Nyköping, jan.eckerdal@posk.se
Peter Lundborg (vald 2023-2025)
Linköping, peter.lundborg@posk.se
Josefine Carlsén (vald 2023-2025)
Uppsala, josefine.carlsen@posk.se
__________________________________________
Styrelsens kontaktpersoner med stiftsföreningarna

Styrelsen har delat upp ansvaret för de olika stiftsföreningarna mellan sig. Tanken är att varje stiftsförening därmed ska ha en direktkontakt i styrelsen, för information, besök och uppmuntran.
För 2023-2024 gäller nedanstående ansvarsfördelning:

Göteborgs stift – Mats Rimborg
Härnösands stift – Sofia Westerdahl
Karlstads stift – Sofia Westerdahl
Linköpings stift – Peter Lundborg
Luleå stift – Anna Lundblad
Lunds stift – Nils Gårder
Skara stift – Per Lindberg
Stockholms stift – Amanda Carlshamre
Strängnäs stift – Jan Eckerdal
Uppsala stift – Josefine Carlsén
Visby stift – Per Lindberg
Västerås stift – Anders Brunnstedt
Växjö stift – Victor Ramström

__________________________________________

Bild överst: POSKs styrelse sammanträder i augusti 2023.  Foto: Victor Ramström