Styrelse

POSKs styrelse 2019-2020

Ordinarie ledamöter

Amanda Carlshamre, Ordförande (vald 2019-2020)  
Stockholm, 073-513 91 60‬, amanda@posk.se

Marie Rydén Davoust, Vice ordförande (vald 2019-2021)
Eskilstuna, 070-638 95 76,‬ marie.ryden.davoust@posk.se

Per Lindberg (vald 2019-2021)
Skövde, 070-633 01 13, per.lindberg@posk.se

Nils Gårder (vald 2018-2020)
Lund, 070-672 07 15, nils.garder@posk.se

Mats Rimborg, kassör (vald 2018-2020)  
Göteborg, 073-049 76 11, mats.rimborg@posk.se   

Ersättare:

Anna Lundblad, (vald 2018-2020)  
Linköping, 070-204 59 40‬, anna.lundblad@posk.se  

Erik Eckerdal (vald 2018-2020)
Uppsala, 073-076 06 56, erik.eckerdal@posk.se  

Manilla Bergström (vald 2019-2021)
Göteborg, 076-180 10 01, manilla.bergstrom@posk.se

Katarina Glas (vald 2019-2021)
Umeå, 070-339 69 00, katarina.glas@posk.se

Anders Brunnstedt (vald 2019-2020)
Falun, 072-249 66 51, anders.brunnstedt@posk.se
__________________________________________
Styrelsens kontaktpersoner med stiftsföreningarna

Styrelsen har delat upp ansvaret för de olika stiftsföreningarna mellan sig. Tanken är att varje stiftsförening därmed ska ha en direktkontakt i styrelsen, för information, besök och uppmuntran.
För 2019-2020 gäller nedanstående ansvarsfördelning:

Göteborgs stift – Mats Rimborg
Härnösands stift – Katarina Glas
Karlstads stift – Per Lindberg
Linköpings stift – Anna Lundblad
Luleå stift – Katarina Glas
Lunds stift – Nils Gårder
Skara stift – Per Lindberg
Stockholms stift – Amanda Carlshamre
Strängnäs stift – Marie Rydén Davoust
Uppsala stift – Erik Eckerdal
Visby stift – Manilla Bergström
Västerås stift – Anders Brunnstedt
Växjö stift – Victor Ramström

__________________________________________

POSK:  info@posk.se

Victor Ramström
informatör, 070-471 07 40

__________________________________________

Bild överst: POSKs styrelse 2018-2019 helgsammanträder i augusti 2018. Foto: Victor Ramström