Styrelse

POSKs styrelse 2017-2018

efter riksföreningens årsmöte 13 maj 2017

Ordinarie ledamöter

Hans-Olof Andrén, Ordförande (vald på 1 år, 2017-2018)  
Mattsonsliden 28, 413 18 Göteborg  
031-12 94 44, 070-952 22 36‬.  hans-olof.andren@posk.se     

Marie Rydén Davoust, Vice ordförande (vald 2016-2018)
Mått Johanssons Väg 12, 633 46 Eskilstuna
070-638 95 76.‬ marie.ryden.davoust@posk.se

Per Lindberg (vald 2017-2019)
Frostagårdsvägen 38, 541 42 Skövde
0500-41 05 56, 070-633 01 13.   per.lindberg@posk.se

Nils Gårder (vald 2016-2018)
Lilla Fiskaregatan 23, 222 22 Lund
046-14 52 53, 070-672 07 15.   nils.garder@posk.se

Anders Roos (vald 2016-2018)
Dragonvägen 90, 194 70 Upplands Väsby
08-754 19 75, 070-272 83 23‬.   anders.roos@posk.se

Ersättare:

Mats Rimborg, kassör (vald 2016-2018)  
Segerlindsgatan 17, 416 53 Göteborg  
031-21 02 42, 073-049 76 11,  mats.rimborg@posk.se   

Anna Lundblad, (vald 2017-2019)  
Bockhornsvägen 13, 587 32 Linköping  
013-27 34 05, 070-204 59 40‬,  anna.lundblad@posk.se  

Victor Ramström (vald 2017-2019)  
Sagovägen 11, 393 52 Kalmar
070-545 77 19.  victor.ramstrom@posk.se  

Erik Eckerdal (vald 2016-2018)  
Gösta Wahlströms Väg 8, 752 31 Uppsala  
073-076 06 56.  erik.eckerdal@svenskakyrkan.se  

Lisa Tegby (vald 2017-2019)  
Sofiehemsvägen 16, 907 38 Umeå  
072-539 11 22,  lisa.tegby@svenskakyrkan.se

Styrelsens kontaktpersoner med stiftsföreningarna

Styrelsen har delat upp ansvaret för de olika stiftsföreningarna mellan sig och med informatören. Tanken är att varje stiftsförening därmed ska ha en direktkontakt i styrelsen, för information, besök och uppmuntran. För 2017-2018 gäller nedanstående ansvarsfördelning:

Göteborgs stift – Mats Rimborg
Härnösands stift – Lars-Gunnar Frisk
Karlstads stift – Per Lindberg
Linköpings stift – Anna Lundblad
Luleå stift – Lars-Gunnar Frisk
Lunds stift – Nils Gårder
Skara stift – Per Lindberg
Stockholms stift – Anders Roos
Strängnäs stift – Marie Rydén Davoust
Uppsala stift – Erik Eckerdal
Visby stift – Erik Eckerdal
Västerås stift – Marie Rydén Davoust
Växjö stift – Victor Ramström

__________________________________________

POSK:  info@posk.se

Lars-Gunnar Frisk
informatör, 070-471 07 40

Linda Cigéhn
informatör, 070-400 06 54‬

__________________________________________

Bild överst: POSK-styrelsen helgsammanträder i augusti 2015. Foto: Lars-Gunnar Frisk