fbpx

Blogg 100 slut för detta året

Den uppmärksamma läsaren av bloggen har noterat att jag har taggat blogginläggen sedan i mars med #blogg100. Det innebär att jag varit med i en bloggutmaning där man skulle skriva ett blogginlägg om dagen i 100 dagar.

För mig som ändå bloggar nästan varje dag för POSK så var det en rolig utmaning att blogga varje dag. Den ännu mer uppmärksamme läsaren kommer ihåg att jag gjorde detta även förra året. Då var det ju kyrkovalsår – men kändes lika angeläget i år.

I kväll var det en liten avslutning för dem som varit med i utmaningen. Ett "after work" som ägde rum i Stockholm. Och eftersom jag ändå var på den sidan Sverige (jag har ju varit i Uppsala på dagen) så stannade jag kvar i Stockholm för att vara med på kvällen. Roligt.

Flera bloggare berättade om hur det varit och hur det påverkat dem. Väldigt olika berättelser fick vi höra. Spännande! Och särskilt roligt var det att få träffa Kjell Dellert från Sollentuna församling som tillsammans med organisten Elisabet Wimark driver bloggen "Dagens psalm">>

Det är en fotoblogg där de lägger upp en bild, ofta ganska underfundig, tillsammans med en textrad eller titel till en psalm.

Var det kanske någon annan POSKare som varit med i utmaningen?

Jacob Sunnliden, informatör i Helsingborg, gjorde en sammanställning i utmaningens början vilka kyrkliga bloggare som var med som han hade koll på

Jacob Sunnliden #blogg100 Nu kör vi!>>