fbpx

Faritrade #dubbelomtanke

Alla hjärtans dag 14 februari har blivit större och större även i Sverige. Vi delar med oss av gåvor till dem vi tycker om. Choklad eller rosor eller ett kort kanske.

Fairtrade uppmanar oss att göra detta med dubbel omtanke. Att köpa Fairtrade-märkta rosor eller Faritrade-märkt choklad. Då blir det dubbel omtanke.

Faritrade dubbel omtanke>>

När du väljer Fairtrade-märkt choklad i butiken där du handlar, eller ger
bort en Fairtrade-märkt ros till någon som du tycker om, så gör du
skillnad. Då visar du inte bara omtanke om den som får din uppskattning,
utan också om de människor som står bakom rosen och chokladen. Dubbel
omtanke helt enkelt!

Dela din bild på de Fairtrade-märkta rosor du får eller ger bort på alla hjärtans dag i sociala medier med hashtaggen #dubbelomtanke. Då syns även fotot på vår hemsida.

Från POSKs vision och program:
Ett sätt att ta ansvar är att efterfråga och konsumera varor och tjänster som producerats i en god arbetsmiljö som gynnar en hållbar utveckling i samklang med hela skapelsen. POSK förespråkar därför rättvis handel och ett hållbart nyttjande av jordens resurser, och stöder ett aktivt miljöarbete i stift och församling.