Kyrkohandboken till reformationsjubileet?
I Kyrkans Tidning kan vi i dag läsa (tyvärr inte på nätet ännu) att arbetet kyrkohandboksförslaget drar ut på tiden. Det har varit så många remissvar, välarbetade och med så mycket synpunkter, att arbetsutskottet kommer att förslå kyrkostyrelsen att skjuta på skrivelsen till kyrkomötet ett år.
(Det har kommit in 463 församlingssvar (ca 80 procent av de försöksförsamlingarna). 20 övriga remissvar samt 100 spontanremisser. Dessutom svar från stiftsstyrelser och domkapitel. Det är cirka 580 svar att gå igenom.)
Uppgifterna bekräftas av våra POSKare i kyrkostyrelsen.
Jag tycker det är klokt och bra att man väntar med att lägga fram förslaget på ny kyrkohandbok tills förslaget är väl genomgånget och genomarbetat. Kritiken i vissa delar har ju varit massiv, och det skulle vara fullständigt förödande att genomföra ett förslag som inte är fullt förankrat i organisationen.
Förslaget är nu att kyrkohandboken kommer på kyrkomötets bord 2016 för att införas i församlingarna 2017 – det år vi firar reformationsjubileet! Det innebär också att de församlingar som fortsätter att använda försöksordningen kommer då att ha gjort det i fem år.
Som sagt, mycket klokt av kyrkostyrelsens arbetsutskott. Jag hoppas att kyrkostyrelsen beslutar så här när de träffas i april!
Svenska kyrkan: Kyrkohandboken>>
Svenska kyrkan: Reformationsjubileum>>
