Kandidatpresentationer

Kyrkomötet

IMG_0941

Carina Etander Rimborg

Kandidat nr 1
1964, Kommunikatör, Härlanda, Göteborg

stefanl

Stefan Linderås

Kandidat nr 2
1962, kamrer, Carl Johan

image.jpeg

Manilla Okomdal Nordanstig

Kandidat nr 3
1973, församlingsherde i Annedals församling

Sten Janson Foto 2021

Sten Janson

Kandidat nr 4
f.d. förvaltningschef, född 1948, Johannebergs församling, Göteborgs domkyrkopastorat

barbro_wiskariok

Barbro Wiskari

Kandidat nr 5
1957, kyrkomusiker, Valla

Johannes I 3

Johannes Imberg

Kandidat nr 6
Församlingsherde, född 1985, Fässbergs församling

L1030049

Johanna Andersson

Kandidat nr 7
1962, präst, Haga

johan-reftel-liten-150×150

Johan Reftel

Kandidat nr 8
1971, församlingspedagog, Onsala

0c148468-01f3-48a5-8550-1c962160e8c2

Lise-Lotte Wallin

Kandidat nr 9
Rektor, 64 år, Lindberga församling

Erik Eliasson

Erik Eliasson

Kandidat nr 10
58, lantbrukare, Kungälv-Ytterby

ina2016

Ina Olsvik

Kandidat nr 11
IT tekniker, 59 år , Röra församling, Orust pastorat.

img_2051.jpg

Sara Sandelin

Kandidat nr 13
1972, utvecklingsledare, Tuve-Säve

mats-rimborg

Mats Rimborg

Kandidat nr 14
1958, civilingenjör, Härlanda

anneli 2019

Anneli Rhedin

Kandidat nr 15
1964, Statsvetare, Örgryte

dsc04435.jpg

Jeanette Karlsson

Kandidat nr 19
Lagerarbetare, Svarteborg-Bärfendal, 1982

20210313_Jeanette 3

Jeanette Nilsson

Kandidat nr 25
1941, datorspecialist, Onsala

Stiftsfullmäktige Kungsbacka, Mark och Kinds valkrets

johan-reftel-liten-150×150

Johan Reftel

Kandidat nr 4
1971, församlingspedagog, Onsala

20210313_Jeanette 3

Jeanette Nilsson

Kandidat nr 7
1941, datorspecialist, Onsala

brita-ahlqvist-liten-150×150

Brita Odengård Ahlqvist

Kandidat nr 8
1947, gymnasielärare, Onsala

Stiftsfullmäktige Göta Älvdalen, Mölndal och Partilles valkrets

sommar 1

Stefan Caplan

Kandidat nr 1
Gymnasielärare, 56 /Stensjön/Mölndal

Erik Eliasson

Erik Eliasson

Kandidat nr 3
58, lantbrukare, Kungälv-Ytterby

ca-i-of-150×150

Christopher Asker

Kandidat nr 7
1989, präst, leg. ämneslärare, Kungälv-Ytterby

Johannes I 3

Johannes Imberg

Kandidat nr 10
Församlingsherde, född 1985, Fässbergs församling

Stiftsfullmäktige Norra Bohuslän, Uddevalla och Stenungsunds valkrets

barbro_wiskariok

Barbro Wiskari

Kandidat nr 1
1957, kyrkomusiker, Valla

dsc04435.jpg

Jeanette Karlsson

Kandidat nr 2
Lagerarbetare, Svarteborg-Bärfendal, 1982

ina2016

Ina Olsvik

Kandidat nr 3
IT tekniker, 59 år , Röra församling, Orust pastorat.

IMG_5058

Elisabet Tärneberg

Kandidat nr 10
Lärare, 1949, Herrestads församling, Uddevalla

img_2051.jpg

Sara Sandelin

Kandidat nr 11
1972, utvecklingsledare, Tuve-Säve

Magnus-Evenseth-Foto-Malin-Lingnert

Magnus Evenseth

Kandidat nr 12
Klockare, 60 år

Stiftsfullmäktige Göteborgs Norra valkrets

img_2051.jpg

Sara Sandelin

Kandidat nr 1
1972, utvecklingsledare, Tuve-Säve

Håkan porträtt

Håkan Magnusson

Kandidat nr 3
f 1951, Ingenjör, Torslanda

martin2.jpg

Martin Ewaldz

Kandidat nr 12
1972, civilingenjör, Tuve-Säve

Stiftsfullmäktige Varberg, Falkenberg, Halmstad och Laholms valkrets

0c148468-01f3-48a5-8550-1c962160e8c2

Lise-Lotte Wallin

Kandidat nr 1
Rektor, 64 år, Lindberga församling

annika.png

Annika Jensen

Kandidat nr 4
1963, universitetsadjunkt, Träslöv

Bild BL

Barbro Laurén

Kandidat nr 11
Logoped 1946 Morup

img_2051.jpg

Sara Sandelin

Kandidat nr 13
1972, utvecklingsledare, Tuve-Säve

Stiftsfullmäktige Göteborgs Södra valkrets

stefanl

Stefan Linderås

Kandidat nr 1
1962, kamrer, Carl Johan

mats-rimborg

Mats Rimborg

Kandidat nr 2
1958, civilingenjör, Härlanda

20210614_181150 (2)

Bertil Lind

Kandidat nr 4
Teknologie doktor, 78 år, Askims församling, Billdal

Lotta Wahlqvist

Lotta Wahlqvist

Kandidat nr 5
Chefssekreterare

Sten Janson Foto 2021

Sten Janson

Kandidat nr 6
f.d. förvaltningschef, född 1948, Johannebergs församling, Göteborgs domkyrkopastorat

Hans Almer

Hans Almer

Kandidat nr 8
teol.doktor, präst, Askim

2017-03-12-15-32-40.jpg

Ann-Cathrine Kroon Sahlin

Kandidat nr 11
1971, präst, Annedal

Magnus Evenseth

Kandidat nr 12
Klockare, 60 år, Tynnereds församling Västra Frölunda pastorat

anneli 2019

Anneli Rhedin

Kandidat nr 13
1964, Statsvetare, Örgryte

L1030049

Johanna Andersson

Kandidat nr 14
1962, präst, Haga