Samer i församligen

DET SAMISKA TAR PLATS I STORA KYRKAN I ÖSTERSUND

Söndagen den 26 mars invigdes ett nytt konstverk i Stora Kyrkan i Östersund. Då var det Marie Bebådelsedag och namnet kan inte ha blivit bättre än Mariamajlan. Konstverket är tillverkat av Annamaria Marsfjell i millimetertunn mässingplåt. Annamaria är en ung konstnär som förra året uppmärksammats av Region Jämtland Härjedalen som gav henne det samiska kulturstipendiet.

Majlan är ett smycke som använts i den samiska traditionen för att pryda ett skärp eller en krage med. Förlagan kommer från begravningsplatsen i Fatmomakk där men fann 1981 en rund ring kring 3 cm diameter och märkt med ett M vilken tolkats som ett Mariamonogram. Konstverket i Stora Kyrkan har en diameter på ca en meter. Det är flyttbart och skall vara placerat vid predikstolen.

Bilden ovan togs vid invigningen. Till vänster i bild står Annamaria Marsfjell intill sitt konstverk. Till höger sjunger Natalie Carrion sin joik på sydsamiska. Svenska psalmer kommer även att utkomma på sydsamiska senare.