Kandidat nr 17

Eva Ånhammar Karlsson

69 år, leg psykolog, diakon, Fässberg

Om mig

Arbetar sedan drygt två år som neuropsykolog på Bräcke diakoni med barn som har funktionsvariationer och deras  anhöriga. Är vigd diakon och har tidigare länge arbetat i församling med inriktning barnfattigdom. Som leg psykolog arbetat inom neuropsykiatri på sjukhus, kommun och som konsult.  

Jag är förtroendevald under nuvarande mandatperiod i Församlingsrådet Fässbergs församling och engagerad som gudstjänstvärd. 

Eva Ånhammar Karlsson

Det här vill jag verka för inom kyrkan

Kyrkan ska vara en stark och självklar röst för de utsatta och stå för människors lika värde. Då det behövs, ge stöd och vidga normer för att ge upprättelse och motverka utanförskap. 

I en orolig tid, ska kyrkan finnas som en resurs och trygg plats för alla åldrar där sammanhang,  hopp och mening kan förmedlas och finnas.