Kyrkofullmäktige - Gävle församling, kandidat nr 7

Boel Johansson

Pensionerad präst och studerande . 73 år.

Om mig

Jag är präst, församlingspedagog och leg psykolog. Sedan 2019 ägnar jag mig åt lyxen att få studera igen. I höst feminismens rötter och Stockholm i litteraturen. Jag är gift med Mats, har två barn och fem barnbarn. Jag brukar fira gudstjänst i Heliga Trefaldighetskyrkan, ofta också i Mariakyrkan eller Tomaskyrkan.
Jag har varit förtroendevald för Posk sen 2005 då vi startade Posk i Gävle. Jag sitter i kyrkomötet sedan 12 år, men lämnar nu plats för någon yngre.

Ingen bild

Det här vill jag verka för inom kyrkan

En närvarande och levande kyrka där alla känner sig välkomna och kan vara delaktiga. 

Det är församlingen som är den viktiga nivån i Svenska kyrkan. Det är här kyrkan är tydlig och närvarande – på gräsrotsnivå.
Jag tror att det var ett misstag att bilda en enda församling i Gävle 2021. Nackdelarna med stordrift överväger fördelarna.
Därför vill jag arbeta för att vi på sikt bildar församlingar runt varje kyrka där gudstjänst firas. Det är här vi ska satsa! Anställda tillsammans med volontärer och förtroendevalda vet vad som behövs där och ska ha frihet och förtroende att tydliggöra Kristi kyrka just där.
Och så vill jag ta bort eller minska de höga arvodena till förtroendevalda.

Det här stämmer bra med vad Partipolitiskt Obundna i Svenska kyrkan, POSK, vill.