Vår vision för Danderyds församling

POSK är den största demokratiska organisationen i Svenska kyrkan för grupper och enskilda som vill ta ansvar som förtroendevalda utan att företräda något allmänpolitiskt parti. Vi anser att det är viktigt vilka som fattar beslut och vilka visioner de har. Rekryteringsbasen för POSK är den lokala gudstjänst- och församlingsgemenskapen. Kompetens, engagemang och ansvarstagande är avgörande egenskaper, liksom en gemensam syn på kyrkans uppdrag.

Vi i POSK vill att Svenska kyrkan ska vara en gemenskap som speglar Guds vilja och som talar tydligt om Jesus Kristus.

POSK i Danderyds församling har lagt fler motioner än någon annan nomineringsgrupp i Danderyds församling under den gånga mandatperioden. Detta är vi stolt över och vi har som avsikt att fortsätta på samma sätt, att på ett engagerat sätt vara en del av vår församlings styrning och verksamhet. Nedan kan ni läsa vår vision för Danderyds församling.

Demokrati, ekonomi och styrning

Under mandatperioden vill POSK i Danderyds församling verka för:

att stärka kompetensen hos förtroendevalda genom fortbildningsinsatser.

att spara pengar genom en återhållsamhet med arvodering för förtroendevalda.

Under kyrkofullmäktiges andra möte 2024 lade POSK i Danderyds församling en motion med syfte att reglera arvoderingen till förtroendevalda. En sänkning av arvoderingen skulle ge församlingen möjlighet till mer verksamhet samt ge de förtroendevalda ställning som ideella medarbetare.

 

Gemenskap och Mission

Under mandatperioden vill POSK i Danderyds församling verka för:

att ideella medarbetare efterfrågas, utbildas, uppmuntras och ges ansvar i församlingen.

att de relationer församlingen har till vänförsamlingarna i Moshi Tanzania och Vestiena Lettland fortsatt ska värdesättas högt.

att en generös attityd ska prägla mötet mellan grupper med skilda uppfattningar samt att samtalsklimatet i församlingen ska präglas av respekt och öppenhet.

 

Gudstjänstliv

Under mandatperioden vill POSK i Danderyds församling verka för:

att gudstjänsten ska vara församlingens centrum och ständigt utvecklas genom flera olika uttryckssätt med ökat ideellt engagemang.

att de traditioner och fromhetsriktningar som ryms inom Svenska kyrkans tro, bekännelse och lära ska kunna utövas och utvecklas.

Söndagens gudstjänst ska fortsätta vara navet i församlingens verksamhet, på samma uppskattade sätt. Gudstjänsten ska vara veckans grundsten med fokus på Kristi lära med möjlighet att växa i tron.

 

Barn och ungdom

Under mandatperioden vill POSK i Danderyds församling verka för:

att alla ungdomar som önskar ges möjlighet att konfirmeras inom församlingens regi samt möjlighet till fortsatt fördjupning efter konfirmationstiden.

Danderyd församling ska fortsätta vara en plats dit unga ges möjlighet att utveckla sin tro. Ledarutbildning ska bedrivas med hög kvalitet för att ge unga vuxna ansvar och möjlighet att leda andra.

att Danderyds församling erbjuder verksamhet för alla barn och unga, oavsett ålder.

En åldersgrupp som lätt hamnar mellan stolarna är barn i 11–12 – årsåldern, då man är lite för gammal för söndagsskola och för ung för konfirmation. Ett förslag på verksamhet för denna åldersgrupp är att starta en bokklubb, där man kan ta vara på läslusten och kan fånga upp begynnande existentiella frågor.  

 

Kyrkomusik

Under mandatperioden vill POSK i Danderyds församling verka för:

att musik, körer och konserter fortsatt får ha en framträdande plats i församlingen och i gudstjänstlivet.

Vi är tacksamma över våra fantastiska körer, organister och musiker och önskar även fortsättningsvis kunna njuta av musik och körsång i våra kyrkor.  

 

Diakonal omsorg

Under mandatperioden vill POSK i Danderyds församling verka för:

att reflektion och kompetensutveckling sker kring nya diakonala utmaningar.

När det civila samhällets förutsättningar ritas om behöver Svenska kyrkan och Danderyds församling reflektera över på vilket sätt vi bäst tjänar och stödjer människor i utsatthet.  

 

Våra kyrkor och kulturarvet

Under mandatperioden vill POSK i Danderyds församling verka för:

att utveckla det viktiga kulturarv som utgörs av bland annat kyrkor och kyrkogårdar.

att hålla våra kyrkor öppna med hög tillgänglighet.

 

Begravningsverksamheten

Under mandatperioden vill POSK i Danderyds församling verka för:

att fortsätta hålla våra kyrkogårdar vackra, öppna och värdiga. Alla församlingens begravningsplatser ska vara en plats för ro och frid.

att det ska finnas plats för alla Danderydsbor att bli begravda på församlingens begravningsplatser.

 

Aktiv aktör i samhället

Under mandatperioden vill POSK i Danderyds församling verka för:

att församlingens förskola ska bedrivas på ett hållbart och ansvarfullt sätt där styrningen av tas på stort allvar.

att fortsatt stort fokus ska läggas på ACT Svenska Kyrkans insamlingar för att kunna stötta behövande runt om i världen som behöver vår hjälp.