Valprogram

POSK, Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan, är den största demokratiska organisationen i Svenska kyrkan för den som vill ta ansvar som förtroendevald utan att binda sig till något allmänpolitiskt parti. 

 

POSK i Össeby valprogram 2021

POSK i Össeby är för en fri röst i en kyrka, fri från partipolitik.

Engagemanget för församlingen, bygden och den kristna tron är drivkraften i det vi vill göra. Vår vision är att Össeby församling ska finnas till för alla människor som bor och vistas här. I vår kyrka är det högt i tak och alla får plats, vi möts med respekt och i gemenskap i den kristna tron.

 

Medmänsklighet

Medmänsklighet är en grundläggande värdering i den kristna tron och ska genomsyra kyrkans hela verksamhet. Behovet av medmänsklighet i vårt samhälle idag är stort och kan se ut på olika sätt. Vår församling ska alltid erbjuda gemenskap, stå på den utsattes sida, vara öppen och välkomnande för varje människa.

POSK i Össeby vill att församlingen tar ett tydligt ställningstagande för medmänsklighet. Församlingen ska finnas och verka i mötet mellan människor, för alla som bor och vistas i vår bygd.

Vi vill öppna ett café för att öka gemenskapen och skapa en trygg och trevlig mötesplats för alla människor i bygden. Här blir församlingens verksamhet tillgänglig för alla och vår förhoppning är att caféet kan bli en viktig knytpunkt för många människor i området. Här ska det vara lätt att mötas, på väg till/från arbetet eller skolan, på väg till ICA eller på promenaden.

POSK vill anställa en diakon. Diakoni är kyrkans sociala arbete och innebär att stå på den svages sida och möta människor i utsatta livssituationer. För att på riktigt arbeta för medmänsklighet behöver församlingen en diakon.

En viktig del i kyrkans verksamhet bärs upp av ideella krafter och engagemang. Vi behöver stärka och utveckla det viktiga arbete som utförs av volontärer. Den ideella verksamheten tror vi kan växa och behöver utvecklas. För att detta ska vara möjligt är det viktigt med rätt stöd från församlingen. Kyrkan i Össeby behöver en balans mellan ideella krafter och anställda i församlingen. Vi vill utöka personalgruppen och återanställa, speciellt inom barn- och ungdomsverksamheten.

En medmänsklig kyrka betyder att alla människor är välkomna. Vi vill vara med och stötta de som är nya i Sverige, vi vill erbjuda nyanlända en plats i församlingens gemenskap

Under mandatperioden 2022–2025 vill POSK i Össeby verka för

att öppna ett café som kan bli en viktig mötesplats för alla i bygden
att anställa en diakon som söker upp och stöttar människor i olika livssituationer
att erbjuda nyanlända en plats i församlingens gemenskap

Miljö/klimat

Klimatkrisen väcker oro och ångest hos många. Miljö- och klimatfrågorna är stora och viktiga och arbetet med att minska vårt klimatavtryck måste tas på allvar. POSK tror på hopp och förändring, vi måste låta miljö- och klimatfrågorna vara en del i församlingens dagliga verksamhet, både i de små och i de stora besluten. Församlingen behöver också vara öppen för frågor av existentiell natur som klimatkrisen väcker och möta upp detta i våra forum.

POSK vill bygga en hållbar församling i Össeby och verka för ett hållbart samhälle där klimat och miljöfrågorna har en självklar plats. POSK vill att alla beslut som fattas i kyrkan sker i beaktande av församlingens resursförbrukning och ekologiska påverkan. Konkret innebär detta exempelvis att församlingen handlar närproducerat, tex mat/fika och blommor till gudstjänster och kyrkkaffe. Vi kanske odlar egna blommor och grönsaker som en del i verksamheten, eller beaktar miljö/klimatpåverkan vid beslut om var samlingslokaler i bygden är placerade. POSK vill även att kyrkogårdsförvaltningen ser över sin klimatpåverkan och använder koldioxidfria redskap och fordon. 

Som stöd för att nå målet att bli en hållbar församling vill POSK att Össeby församling miljödiplomeras i enlighet med Svenska kyrkans önskemål. Det innebär en genomsyn av all verksamhet och konkreta förslag till vad som bör förändras för att församlingen ska minska sitt klimatavtryck.

Under mandatperioden 2022–2025 vill POSK i Össeby verka för

att församlingen i Össeby miljödiplomeras enligt Svenska kyrkans modell
att kyrkogårdsförvaltningen använder koldioxidfria redskap och fordon

Mötesplatser

POSK i Össeby  vill verka för en församling som gör det enkelt för människor att träffas, umgås och mötas över generationsgränserna. Vi vill ha fler enkla och naturliga mötesplatser som ligger nära skola, bibliotek och kommunikationer. Det ska vara lätt att ta sig till kyrkans aktiviteter. 

För att öka tillgängligheten för äldre och rörelsehindrade vill POSK ha ramper till våra kyrkor och församlingshem i församlingen.

POSK vill ha mer musik i kyrkorna. Musiken i församlingen är viktig för så många människor och vi vill öppna upp för fler att delta i, eller ta del av, ett rikt musikliv. Körer för alla åldrar, högtider som firas tillsammans med musik och sång samt olika konserter under hela året. 

Vi vill att församlingen erbjuder aktiviteter för alla åldrar, där deltagarna får vara med och påverka innehållet. Det kan exempelvis vara aktuella föreläsningar, scouter, ungdomsgrupp, matlagningsgrupper eller annat. Kyrkan ska vara öppen för alla. POSK vill också öppna upp och utveckla samarbetet med skolor och föreningar i bygden, gärna hitta nya samverkansformer och gemensamma aktiviteter.

Församlingens fyra gamla fina kyrkor vill vi givetvis fortsätta nyttja till gudstjänst, dop, bröllop, konserter med mera. Församlingens kyrkor och församlingshem ska hållas öppna mer. I våra kyrkor, församlingshem och våra andra mötesplatser vill vi bjuda in till samtal om livet och kristen tro.

Under mandatperioden 2022–2025 vill POSK i Össeby verka för

att församlingen får fler tillgängliga mötesplatser
att vi har mer musik och aktiviteter i våra kyrkor
att våra kyrkor och lokaler hålls mer öppna

Med mycket mera

Össeby församling är viktig för bygden och vi ska finnas där för alla människor, ung som gammal. Vi ska finnas i glädje och i sorg, i livets alla skeden, från dop, konfirmation till bröllop och begravning.

POSK i Össeby vill att församlingen blir mer tillgänglig och inbjuder till delaktighet, t ex genom att erbjuda församlingsbor att delta i planeringen av gudstjänster eller aktiviteter. 

POSK vill också skapa möjlighet för allmänheten att ta upp egna förslag och frågor, och vi samverkar förstås med övriga nomineringsgrupper med församlingens bästa för ögonen.

POSK verkar för ökad transparens och menar att alla i församlingen har rätt till insyn och information. Vi vill att protokoll från kyrkofullmäktige och kyrkoråd finns tillgängliga på församlingens hemsida.